Zawartość koszyka (0)

Suma:
0.00 

x

Film THE COWBOY CAPITAL

Artur Owczarski

Artur podróżuje od prawie dwudziestu lat. Jego ulubione kierunki to Chiny, w których był kilkanaście razy i Stany Zjednoczone. Szczególnie dużo czasu spędził w Teksasie, na Florydzie i w Kalifornii. Przejechał też słynną Drogę 66 od Chicago do Santa Monica. W wyniku wypraw do USA napisał dwie książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży” oraz „Teksas to stan umysłu”. Postanowiliśmy wesprzeć go w realizacji filmu dokumentalnego o światowej stolicy kowbojów: mieście Bandera w Teksasie! Teksas jest mu bliski nie tylko ze względu na kulturę, ludzi i czas, który tam spędził, ale również ze względu na fakt, że w 2019 roku otrzymał tytuł honorowego mieszkańca miasta Bandery, drugiej najstarszej polskiej osady w USA i jednocześnie miasteczka szczycącego się tytułem światowej stolicy kowbojów. Bandera, która jest jego drugim domem otrzymała ten tytuł od Amerykańskiego Kongresu w 2016 roku.

Artur Owczarski jest żeglarzem i motorowodniakiem. Ma uprawnienia skippera. Ścigał się w jednych z najciekawszych regat globu – Heineken Regatta na Saint Martin, na Karaibach (jako członek załogi). Jest podróżnikiem, bo jak mówił Ryszard Kapuściński „Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”. Czuje to uzależnienie odkąd pamięta i nie zamierza z nim walczyć.

Był w większości europejskich krajów. Dojechał samochodem z Warszawy na Gibraltar i dalej aż do Lizbony. Przejechał jedną z najwyżej położonych dróg świata, przełęcz Khardung la Pass, w indyjskich Himalajach. Zwiedzał puste klasztory i brał udział w buddyjskich ceremoniach.

Na Malediwach złapał ponad dwumetrową żaglicę, najszybszą rybę świata, osiągającą prędkość ponad 100 km na godzinę. Wielokrotnie był na safari i przejechał tysiące kilometrów szutrowymi afrykańskimi drogami. Latał balonem nad pustynią Namib i awionetką nad deltą Okavango podziwiając wielotysięczne stado bawołów afrykańskich. W kilku miejscach na świecie pływał z delfinami. Ma uprawnienia płetwonurka.

Skąd pomysł na film o miasteczku Bandera?

Bandera w Teksasie jest światową stolicą kowbojów. Społeczność Bandery założyli w połowie XIX wieku Polacy. Szczyci się tytułem światowej stolicy kowbojów, nadanym przez amerykański Kongres w 2016 roku. Ludzie na co dzień chodzą tam ubrani w stylu western, zakazano umieszczania billboardów reklamowych i budowania sklepów wielkopowierzchniowych. Wszystko po to, aby utrzymać kowbojski charakter miasteczka. Co tydzień na miejskim stadionie organizowane jest rodeo, a z Bandery, w której mieszka około 1000 mieszkańców pochodzi kilkunastu mistrzów świata rodeo. Znajduje się tam również najstarszy polski kościół w USA. W 2019 roku Artur Owczarski został honorowym mieszkańcem miasta.

Realizowany film dokumentalny „The Cowboy Capital” powstaje po to, aby widzowie mogli poznać m.in. polskie tradycje kowbojskie. Jego bohaterami będą mieszkańcy miasta: sędzia, młody zawodnik rodeo, kowbojki, kowboje, rekonstruktorzy-rewolwerowcy, farmerzy. Zależy nam na pokazaniu atmosfery tej niezwykłej, kultywującej kowbojskie tradycje, społeczności, nostalgii za czasami gdy czas płynął wolniej. Jej autentyzmu i panujących tam zwyczajów.

Już niedługo zaprosimy Was na film!